مدیریت محتوی (آزمون‌ها)

7 شهریور 1401 دسته‌بندی: ماجوریس
مدیریت محتوی (آزمون‌ها)
در این آموزش با طراحی آزمون و پاسخنامه آن در پنل اپلیکیشن ساز ماجوریس آشنا خواهید شد.

با استفاده از بخش طراحی آزمون در پنل اپ ساز ماجوریس شما می توانید آزمونهای متنوعی طراحی کنید و گذراندن آنها را به عنوان پیش نیازی برای دسترسی به برخی از قسمتها مانند (پستها یا برگه ها) یا دیگر آزمونها تعیین کنید. در قسمت محتوی، بخش آزمونها را انتخاب کنید تا به صفحه لیست آزمونها بروید. در این صفحه با کلیک بر روی گزینه ایجاد آزمون جدید، به صفحه مربوطه رفته و پس از انتخاب تیتر آزمون، دکمه ذخیره را بزنید تا آزمون جدید ایجاد شود.

تنظیمات آزمون

پس از ایجاد آزمون، با زدن دکمه ویرایش مربوط به هر آزمون می توانید به قسمت تنظیمات و طراحی سوالات و پاسخها بروید. در باکس ویرایش کانفیگ آزمون یک سری پارامتر مربوط به هر آزمون قابل تنظیم هستند که در ادامه به توضیح برخی از آنان می پردازیم. اگر فیلد ذخیره روی سرور فعال باشد، جواب کاربران بر روی سرور ذخیره می شود. اجازه به کاربر برای مشاهده کلید آزمون مشخص می کند که کاربر کلید آزمون را می تواند مشاهده کند یا فقط بعد از گذراندن آزمون به آن دسترسی خواهد داشت. اجازه به کاربر برای مشاهده پاسخنامه تشریحی آزمون نیز مشابه پاسخ کلیدی است و دسترسی کاربر به پاسخ آزمون را محدود می کند. وقتی شرکت مجدد کاربر در آزمون فعال باشد، کاربر این امکان را دارد که بیش از یکبار در آزمون شرکت کند. هر آزمون می تواند به آزمون دیگری وابسته باشد و دسترسی به آن منوط به گذراندن آزمون پیش نیاز باشد که در فیلد وابستگی به آزمون دیگر باید عنوان آزمون مورد نظر جستجو و انتخاب شود. محدودیت زمانی آزمون در صورتی که صفر باشد، زمانبندی برای آزمون لحاظ نمی شود اما در صورتی که عددی وارد شود، زمان آزمون بر حسب آن عدد و به دقیقه تعیین می شود. در اپ ساز ماجوریس، پاسخنامه تشریحی به دو صورت قابل تعیین برای هر آزمون است. در صورتی که نوع پاسخنامه تشریحی برابر پاسخنامه تشریحی داخلی آزمون باشد، شما باید از قسمت پاسخنامه تشریحی در هر آزمون به طراحی و ایجاد پاسخ تشریحی اقدام نمایید. اما چنانچه این فیلد برابر دکمه برای انتقال کاربر به یک برگه باشد، شما باید پاسخنامه تشریحی را از قبل در یک برگه ایجاد کرده باشید و با انتخاب متن و مقصد دکمه تشریحی کاربر را به آن برگه هدایت کنید. البته این نکته فراموش نشود که ایجاد پاسخنامه تشریحی اختیاری می باشد.

تنظیمات آزمون

نوع نمره دهی می تواند از 20 نمره، 100 نمره و یا شخصی سازی شده باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. با استفاده از فیلد نمره منفی می توانید مشخص کنید که پاسخ اشتباه کاربر با نمره منفی همراه است یا تاثیری ندارد. چنانچه کاربری حداقل نمره قبولی از 100 را در یک آزمون به دست نیاورد، امکان دسترسی به مطلب یا آزمونی که به این آزمون وابسته است را نخواهد داشت. در صورتی که نمایش لیست سوالات به کاربر فعال باشد، پیش نمایشی از صورت سوالات در یک صفحه برای کاربر فراهم می شود که در صورتی که تعداد سوالات زیاد باشد، می تواند برای کاربر و رفتن به سوالات دلخواه مفید باشد.

ایجاد سوال برای آزمون

برای هر آزمون، شما می توانید به تعداد دلخواه سوال طراحی کنید. برای اینکار در ابتدای صفحه تنظیمات آزمون، بر روی ویرایش و طراحی سوالات و گزینه ها کلیک نمایید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید. در صفحه جدید، با زدن دکمه افزودن سوال جدید یک سوال جدید ایجاد می شود و با زدن دکمه ویرایش آن فیلدهای صورت سوال، تصویر برای سوال و آدرس ویس (فایل صوتی) برای سوال مشاهده می شود که شما با توجه به صورت سوال خود می توانید از این فیلدها استفاده نمایید.

طراحی سوال برای آزمون

در باکس هر سوال، با زدن دکمه ویرایش گزینه‌ها پنجره مربوط به گزینه های هر سوال ظاهر می شود و شما می توانید گزینه های هر سوال را ایجاد و پاسخ صحیح را مشخص نمایید. به عنوان نمونه، در شکل زیر، پاسخ شماره 4 به عنوان گزینه صحیح انتخاب شده است.

طراحی پاسخهای هر سوال

پاسخنامه تشریحی

شما می توانید توضیحاتی را تحت عنوان پاسخ تشریحی برای هر سوال فراهم نمایید تا بعد از اتمام آزمون به کاربر نمایش داده شود و دلیل پاسخ صحیح یا غلط خود را بداند. همانطور که پیشتر نیز توضیح داده شد پاسخ تشریحی اختیاری است و شما از دو طریق می توانید برای هر آزمون پاسخ تشریحی ایجاد نمایید. در صورتی که نوع پاسخنامه تشریحی، پاسخنامه تشریحی داخلی آزمون باشد شما باید پاسخ تشریحی هر سوال را از بخش پاسخنامه تشریحی در بالای صفحه ویرایش آزمون اقدام نمایید.

دسترسی به بخش پاسخنامه تشریحی

در صفحه جیسون پاسخنامه تشریحی، با زدن دکمه افزودن پاسخ تشریحی جدید، به تعداد سوالات آزمون، پاسخ تشریحی جدید ایجاد نمایید. با زدن دکمه ویرایش هر کدام از پاسخها، شما می توانید به تعداد دلخواه پاراگراف یا تصویر برای قسمت پاسخ تشریحی ایجاد نمایید. همچنین شما می توانید با تعیین متن دکمه انتقال به بخش دلخواه و مقصد دلخواه خود، کاربر را برای دریافت پاسخ تشریحی سوال مورد نظر یا اطلاعات مرتبط به قسمت دیگری مانند یک برگه یا پست انتقال دهید.

ایجاد پاسخ تشریحی برای سوالات

با زدن ویرایش پاراگرافها، پنجره مدیریت پاراگرافها برای پاسخ تشریحی سوال مربوطه باز خواهد شد و شما در این قسمت می توانید به تعداد دلخواه پاراگراف یا تصویر برای قسمت پاسخ تشریحی ایجاد نمایید.

ایجاد پاراگراف برای پاسخ تشریحی

به عنوان نمونه در شکل زیر مشاهده می کنید که برای یکی از پاراگرافها، متن و تصویری شامل فرمولهای ریاضی در فیلدهای مربوطه قرار داده شده اند.

ایجاد پاراگراف متن با تصویر

تنظیمات کلی بخش آزمونها

برای تنظیمات کلی آزمونها، در صفحه تنظیمات جامع برنامه رفته و از لیست میانبرها بر روی آزمون کلیک کنید تا صفحه به باکس مربوطه اسکرول شود. در این باکس، تنظیمات مربوط به جشن گرفتن در صورت دریافت نمره عالی که در همین قسمت قابل تنظیم است، قرار دارد.

تنظیمات کلی آزمون

از دیگر تنظیمات این قسمت به رنگبندی صفحات و آیتمهای مختلف می توان اشاره کرد که برای تمامی آزمونها یکسان هستند.

رنگبندیهای کلی آزمون

با این تنظیمات، در ادامه تصویرهایی از تنظیمات بالا برای آزمون طراحی شده در اپ آزمایشی مشاهده می کنید. در شکلهای زیر، صفحه پیش نمایش آزمون و لیست سوالات مشاهده می شود.

صفحه شروع آزمون
لیست سوالات آزمون

در زیر نمونه ای از سوالات مشاهده می شود که در قسمت سوال و پاسخ از تصویر استفاده شده است.

نمونه سوال با تصویر
نمونه سوال با گزینه های تصویر

کاربر پس از خاتمه آزمون، می تواند نتایج و عملکرد خود را مشاهده نماید.

عملکرد کاربر در آزمون
نمودار پیشرفت در آزمون

کاربر پس از اتمام آزمون، به پاسخ کلیدی و پاسخ تشریحی سوالات دسترسی خواهد داشت.

پاسخ کلیدی آزمون
پاسخ تشریحی سوالات

توجه داشته باشید که تصاویر بالا بر اساس تنظیمات شما می توانند کاملا متفاوت باشند و مثالهای بالا صرفا نمایشی از عملکرد اپلیکیشن ساز ماجوریس برای قسمت آزمون بودند.

دیدگاه‌های کاربران
تاکنون دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
ارسال دیدگاه جدید
برای درج دیدگاه لطفا ابتدا سایت شوید
اپ ساز اپ راکت
مطالب مشابه
مدیریت محتوی (نظرسنجی‌ها و فرم‌ها)

در این آموزش سعی شده است که نحوه ایجاد و استفاده از نظرسنجی و فرم در پنل اپلیکیشن ساز ماجوریس تشریح شود.

آشنایی با اپ اینترو و تنظیمات آن در پنل ماجوریس

در این آموزش، با اپ اینترو آشنا می شویم و یاد میگیریم که چگونه برای اپ خود در اپ ساز ماجوریس، اپ اینترو را طراحی کنیم.

مدیریت محتوی (پست ها، برگه ها و محصولات تکی)

در این آموزش با قابلیتها و ویژگیهای پست، برگه و محصولات تکی در پنل اپ ساز ماجوریس آشنا خواهیم شد و نحوه ایجاد آنها و تنظیمات آنها را بررسی خواهیم کرد.

مطالب تصادفی
مدیریت دسته بندیها

در ادامه، با مدیریت دسته بندی ها و دسته بندی مستقل در پنل اپ ساز برای انتشار منسجم و منظم محتوی دلخواه خودمان آشنا خواهیم شد.

طراحی و مدیریت صفحه اصلی در پنل اپ ساز ماجوریس

در این بخش، با قابلیتهای اپ ساز ماجوریس برای طراحی صفحه اصلی برنامه آشنا می شویم و از آنها برای طراحی متفاوت و جذاب صفحه اصلی برنامه استفاده خواهیم کرد.

مدیریت محتوی (نظرسنجی‌ها و فرم‌ها)

در این آموزش سعی شده است که نحوه ایجاد و استفاده از نظرسنجی و فرم در پنل اپلیکیشن ساز ماجوریس تشریح شود.