طراحی و تنظیمات اکشن بار در پنل اپ ساز ماجوریس

22 مرداد 1401 دسته‌بندی: ماجوریس
طراحی و تنظیمات اکشن بار در پنل اپ ساز ماجوریس
در این آموزش، به بررسی اکشن بار و تنظیمات مربوط به آن در پنل اپ ساز ماجوریس خواهیم پرداخت.

در ادامه با یکی از نوارهای قابل تنظیم داخل اپ ساز ماجوریس آشنا خواهیم شد و سایر پارامترهای قابل تنظیم آن را بررسی خواهیم کرد.

اکشن بار چیست؟

به نوار مشخص شده با کادر قرمز در شکلهای زیر، که می تواند در صفحه اصلی و سایر صفحات حضور داشته باشد، اکشن بار گفته می شود.

اکشن بار صفحه اصلی
اکشن بار سایر صفحات

تنظیمات اکشن بار صفحه اصلی

برای تنظیم ویژگی های اکشن بار صفحه اصلی، به قسمت تنظیمات جامع برنامه رفته و بر روی اکشن بار صفحه اصلی کلیک نمایید. با اینکار صفحه، به باکس تنظیمات اکشن بار اسکرول شده و شما می توانید ظاهر و عملکرد آن را تنظیم نمایید. توجه نمایید که با تغییر هر یک از پارامترهای این باکس، حتما گزینه ذخیره در انتهای آن را کلیک نمایید و برای مشاهده تغییرات، از اپ خود خارج و مجدد آن را اجرا نمایید.

دسترسی به تنظیمات اکشن بار

غیرفعال کردن اکشن بار صفحه اصلی

اولین گزینه ای که در تصویر زیر نیز مشخص شده است، این است که آیا صفحه اصلی اصلا اکشن بار داشته باشد یا خیر.

باکس اکشن بار در صفحه تنظیمات جامع

با غیرفعال کردن اکشن بار و زدن دکمه ذخیره در همان باکس، صفحه اصلی بدون اکشن بار به نمایش در خواهد آمد (برای مشاهده تغییر، لازم است که از اپ خارج شده و دوباره وارد شوید).

صفحه اصلی بدون اکشن بار

اما در صورتی که می خواهید اکشن بار در صفحه اصلی نمایش داده شود، گزینه صفحه اول بدون اکشن بار را خاموش نمایید.

تنظیم رنگ زمینه اکشن بار

برای تنظیم رنگ زمینه اکشن بار، بر روی بیضی کنار آن کلیک نمایید و رنگ خود را بر اساس رنگ کلی برنامه انتخاب نمایید. چنانچه رنگ انتخابی شما، رنگی روشن باشد (مثلا در اینجا رنگ صورتی انتخاب شده روشن می باشد)، بهتر است حالت LIGHT برای اکشن بار را روشن نمایید تا متن ها و آیکون ها با رنگی تیره به نمایش درآیند.

انتخاب رنگ اکشن بار

در زیر تنظیمات صورت گرفته در بالا را مشاهده می نمایید.

مشاهده تغییر رنگ اکشن بار

تنظیم متن اکشن بار

متنی که در اکشن بار نمایش داده می شود، به صورت پیش فرض برابر نام اپلیکیشن شما است. چنانچه می خواهید آن را تغییر دهید، مطابق تصویر زیر، به قسمت متن های برنامه رفته و فیلد مربوط به main_menu_header_logo_text را تغییر و برابر متن دلخواه خود قرار دهید.

متن نمایشی در اکشن بار

به عنوان مثال، این متن تغییر داده شده است و برابر دمو ماجوریس تنظیم شده است که در تصویر زیر قابل مشاهده است. توجه شود این متن، هر عبارتی می تواند باشد (حتی می تواند خالی باشد) و با لزومی ندارد با اسم برنامه (که فیلد مجزایی برای آن در قسمت متن های برنامه در نظر گرفته شده است) یکسان باشد.

تغییر متن اکشن بار

امکان وسط چین کردن این متن نیز در باکس تنظیمات اکشن بار صفحه اصلی فراهم شده است و در صورتی که می خواهید این متن را وسط چین نمایید، از این قسمت می توانید این کار را انجام دهید.

وسط چین کردن متن اکشن بار

در زیر مشاهده می شود که این متن در وسط اکشن بار قرار گرفته است.

متن وسط چین اکشن بار

نمایش تصویر لوگو در اکشن بار

این امکان وجود دارد که به جای متن اکشن بار، عکس لوگوی مورد نظر شما در این قسمت نمایش داده شود. نکته ای که باید به آن توجه کنید، این است که با توجه به روشن یا خاموش بودن حالت LIGHT، آدرس تصویرهای لوگوی مورد نظر خود را که در قسمت مدیریت فایل بارگذاری کرده اید، در یکی از فیلدهای مشخص شده در تصویر زیر وارد و ذخیره نمایید. وارد کردن تصویر در هر دو فیلد الزامی است تا متن اکشن بار نمایش داده نشود (در صورتی که تصویری مجزا برای حالت تاریک یا روشن آماده ندارید، می توانید هر دو فیلد را یکسان پر نمایید). علاوه بر این، امکان تنظیم محل قرارگیری تصویر لوگو از طریق محل قرارگیری لوگوی اصلی برنامه در اکشن بار فراهم است.

تنظیم لوگو در اکشن بار

به عنوان مثال، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود دو تصویر لوگوی اپ راکت نسخه روشن و تاریک در فیلدهای مربوطه وارد شده است. با توجه به اینکه رنگ صورتی روشن به عنوان رنگ زمینه اکشن بار انتخاب شده است و به همین دلیل حالت LIGHT روشن شده است، عکس لوگوی برنامه نسخه تیره در اکشن بار به نمایش در آمده است.

نمایش لوگو در اکشن بار

گزینه های آپشن اضافی در اکشن بار

آیکون منوی کشویی که در سمت راست اکشن بار قرار گرفته است، در صورت فعال بودن منوی کشویی نمایش داده می شود و از قسمت تنظیمات جامع و بخش نویگیشن دراور یا منوی کشویی صفحه اصلی قابل تنظیم است.

آیکون منوی کشویی در اکشن بار

اما سایر گزینه های اپشن اضافی در اکشن بار در همان باکس تنظیمات اکشن بار صفحه اصلی قابل تنظیم هستند. در صورتی که وجود گزینه‌های آپشن اضافی بروی اکشن بار را غیر فعال کنید، هیچ آیکونی نمایش داده نمی شود. اما اگر این گزینه فعال باشد، تا حداکثر 3 گزینه اضافی می توانید به آن اضافه نمایید. به عنوان نمونه، آیکون تلفن برای آیکون گزینه آپشن اضافی دوم بروی اکشن بار و تماس با ما به عنوان عملکرد آن انتخاب شده است (مقصد تماس با ما به اطلاعات خاصی نیاز ندارد و برای همین فیلد داده مقصد آن خالی است. برای اطلاع از نحوه پر کردن داده مقصد، آیکون علامت سوال را کلیک کنید)

تنظیم گزینه آپشن اضافی در اکشن بار

در زیر، ظاهر اکشن بار پس از تنظیمات بالا را مشاهده می نمایید.

اضافه کردن گزینه بیشتر به اکشن بار
دیدگاه‌های کاربران
 • علیرضا روشناس
  25 فروردین 1402 21:04

  تشکر بابت راهنمایی

 • محمد محمدی
  11 اردیبهشت 1402 23:05

  سلام آیا این امکان وجود دارد کاربران که میخواهد عضو شوند به سامانه پیامکی متصل شوند برای کد احراز

  • سعید آرین
   13 اردیبهشت 1402 17:05

   سلام. ثبتنام کاربران میتواند تنظیم شود با ارسال کد پیامکی OTP باشد. به این شکل شماره موبایل کاربران شما تایید میشود.

ارسال دیدگاه جدید
برای درج دیدگاه لطفا ابتدا سایت شوید
اپ ساز اپ راکت
مطالب مشابه
مدیریت محتوی (نظرسنجی‌ها و فرم‌ها)

در این آموزش سعی شده است که نحوه ایجاد و استفاده از نظرسنجی و فرم در پنل اپلیکیشن ساز ماجوریس تشریح شود.

طراحی و مدیریت صفحه اصلی در پنل اپ ساز ماجوریس

در این بخش، با قابلیتهای اپ ساز ماجوریس برای طراحی صفحه اصلی برنامه آشنا می شویم و از آنها برای طراحی متفاوت و جذاب صفحه اصلی برنامه استفاده خواهیم کرد.

طراحی و تنظیمات باتوم بار در پنل اپ ساز ماجوریس

توی این پست، با باتوم بار صفحه اصلی آشنا می شویم و نحوه تنظیم کردن ویژگی های آن در پنل اپ ساز ماجوریس را یاد می گیریم.

مطالب تصادفی
مدیریت محتوی (پست ها، برگه ها و محصولات تکی)

در این آموزش با قابلیتها و ویژگیهای پست، برگه و محصولات تکی در پنل اپ ساز ماجوریس آشنا خواهیم شد و نحوه ایجاد آنها و تنظیمات آنها را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با اپ اینترو و تنظیمات آن در پنل ماجوریس

در این آموزش، با اپ اینترو آشنا می شویم و یاد میگیریم که چگونه برای اپ خود در اپ ساز ماجوریس، اپ اینترو را طراحی کنیم.

نام نسخه و شماره نسخه در برنامه‌های اندروید چیست؟

در این آموزش بصورت کامل نام گذاری نسخه ها در برنامه های اندروید و مخصوصا در سیستم تولید خروجی برنامه اپ راکت را آموزش میدهیم.